İçeriğe geç →

Genç Girişimcilere Vergi ve Bağkur Desteği

Genç Girişimcilere Vergi İstisnası ve Bağkur Desteği

Havalı cümleler kurmadan hemen bilgiye geçelim.

Yeni bir girişim kurarken faydalanabileceğiniz birçok destek var. Bugün bahsedeceğim istisnalar, girişimcinin belini büken ve ödenmesi zorunlu olan:

  1. Gelir vergisi
  2. Bağkur primi

hakkında.

 1. 75.000 TL’ye kadar Gelir Vergisi İstisnası

Genellikle kanun maddelerini okuyup yorumlamak, başka maddeyle olan ilişkisini gözden geçirmek maalesef normal vatandaş için pek mümkün değil. Keza memurlar için bile yürütme esasları ilgili idarelerce belirleniyor, hatta bu da yetmiyor vatandaş olarak özelge (ilgili kurumdan yürütmeyle alakalı kişiye özel uygulamanın nasıl olacağına dair, “tahmini” bilgiye özelge deniyor) istemek gerekebiliyor. Ancak bu konu Gelir Vergisi Kanununun ilgili maddesinde herkesin anlayabileceği dilde belirtilmiş. Ben ufak bir örnek ile özet geçiyorum ancak, detaylı bilgiyi ve ekstra durumları Gelir Vergisi Kanunundan okuyabilirsiniz ya da özelge isteyebilirsiniz 🙂

Şartlar

Serbest meslek mükellefi oldunuz ya da şahıs şirketi kurdunuz. Bu iki durumda da Kurumlar Vergisi Kanununa değil, Gelir Vergisi Kanununa tabisiniz. 29 yaşını doldurmamış (örn: 2018 Temmuz ayındayken, 1990 Ocak ayında doğmuş birisi 28 yaşındadır) ve ilk defa gelir vergisi mükellefi oluyorsanız bu istisnadan 3 yıl süreyle (içinde bulunduğumuz yılı kaçıncı ayda olduğuna bakılmaksızın 1 yıl saymalısınız) faydalanabiliyorsunuz. Tabi kanunda belirtilen yasal süre (sanırım 10 gün) içinde başvurma gerekliliğini unutmamak lazım. Genelde bu başvuru mükellef kaydı açılırken bir dilekçe ile oluyor, sonrasında da olabilir tabi. Üstelik başvuru tarihi itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmanız yeterli. Yani bu 3 yıllık süreçte 30 olsanız da, istisnadan yararlanmaya devam ediyorsunuz.

Uygulama Örneği

Matrah (toplam kazançlardan giderlerin çıkarılması) hesaplar gibi bu istisnayı gider olarak düşeceksiniz. Yani:

100.000 TL Yıllık kazanç – 20.000 TL Giderler – 75.000 TL İstisna bedeli

şeklinde hesaplarsak 5.000 TL için gelir vergisi vermeniz gerekiyor. Bu da yaklaşık 750 TL gibi bir tutar yapıyor. İstisna olmasaydı 80.000 TL için yaklaşık 18.480,00 TL gelir vergisi vermeniz gerekecekti.

2. Genç Girişimcilere Bağkur Desteği

18 Mayıs 2018 tarihli 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 22. madde ile birlikte, biraz önce bahsettiğim gelir vergisi istisnası şartlarına paralel olarak temelde 29 yaşını doldurmamış ve ilk defa Bağkur’lu olmanız gerekiyor. Bir diğer şart ise, vergi mükellefi olduğunuz tarih (işe başlama tarihiniz) 01.06.2018, yani 2018 Haziran ayı itibariyle olması gerekiyor. Burada hazine tarafından SGK’na adınıza ödenecek olan destek aylık 700,18 TL’dır. Bunu 2018 Haziran ayı itibariyle söylüyorum. Bu da yıllık yaklaşık olarak 8500 TL gibi tutar yapıyor. İstisnai durumlar ve daha detaylı bilgi için ilgili gazeteyi okuyabilir ya da aşağıdaki bölümden soru sorabilirsiniz.

01.08.2018 – Güncelleme: İlgili yasaya dair uygulama genelgesi yayınlandı. SGK Genç girişimci bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan çekecek. Bu bağlamda, iki kurum arasında sistemsel senkronizasyon sağlanana kadar vergi dairesinden genç girişimci istisnasından faydalandığınıza dair bir belge almanız gerekiyor. Bu belge ve bir dilekçe ile SGK’ya başvurup ilgili istisnadan faydalanabilirsiniz.

Son Söz

Bu kısmı girizgah adı altında en başa koyacaktım ancak kişisel görüşlerimi içerdiği için sona yerleştireyim dedim. Açıkçası maddi anlamda sadece devlet tabanlı olmamakla birlikte gayet güzel başka destekler de mevcut. Bunun için ilgililere kendi adıma teşekkür ederim.

Ancak, ekonomik kalkınma yolunda sadece maddi destekler verip insanların bir şeyler başarmasını beklemek de yetersiz. Daha iyi, daha yaşanabilir bir ülke için hep beraber çalışmalıyız. Kendimizi geliştirmeli, çevremize (insan, hayvan, doğa aklınıza ne geliyorsa) karşı özenli olmalıyız. Meritokrasiyi inşaa etmeli, ötekileştirmeden, birbirimize sahip çıkmalıyız.

Yıllardır blogumda hiçbir şey paylaşmıyordum. Devamı gelmesi ümidiyle..

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir